Registracija +370 678 84422 info@slenioklinika.lt T. Kosciuškos g. 26, Vilnius

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas ir dantų protezai

Dantų protezavimas skirtas trūkstamų, pažeistų ir pirmines funkcijas praradusių dantų ir jų eilių atkūrimui, sąkandžio ir kramtymo kokybės gerinimui. Dantų netekimas gali sukelti tiek fizinių, tiek psichologinių problemų – keičiasi virškinimo sistemos darbas, galimi kramtymo sunkumai, tarties sutrikimai. Esant priekinių dantų trūkumui, pacientai mažiau šypsosi, nustoja savimi pasitikėti. Tinkamai atliktas dantų protezavimas padeda džiaugtis visaverčiu gyvenimu, šalina fizines problemas. „Slėnio“ odontologijos klinikoje atliekamas dantų protezavimas išimamais ir neišimamais (fiksuotais) protezais. Protezų parinkimas priklauso nuo konkrečios paciento sveikatos būklės ir burnoje esančių dantų skaičiaus. Kiekvienam pacientui sudaromas individualus gydymo planas.

Kada atliekamas dantų protezavimas?

Dantų protezavimas atliekamas šiais atvejais:

 • netekus vieno ar daugiau dantų;
 • esant dantų patologiniam nusidėvėjimui;
 • esant pažeistiems dantų audiniams;
 • kai dantis stipriai pažeistas karieso ir jo nebeįmanoma atkurti plombuojant;
 • po periodontologinių operacijų ar ortodontinio gydymo dantų formos ir kontaktų atstatymui;
 • kai dantis nukentėjęs dėl traumos ar ligų;
 • lūžus danties vainikui.

Kuo naudingas dantų protezavimas?

Jei matomoje vietoje trūksta danties, pasikeitė dantų spalva ar forma, žmonės gali nustoti šypsotis, jaučia diskomfortą bendraudami, mažėja pasitikėjimas savimi. Minėtoji problema sprendžiama, taikant dantų protezavimą. Rekomenduojama problemą spręsti kuo anksčiau, kol neatsiranda žandikaulio sąnario sunkumų dėl neteisingos apatinio žandikaulio padėties (dantų netekimas, generalizuotas dantų nudilimas, dantų išjudėjimas dėl padidintos apkrovos ar ligos). Net ir vieno danties netekimas gali sukelti problemų – gretimi dantys pasislenka į defekto vietą, pasikeičia jų padėtis, o kitame žandikaulyje esantis dantis virš / po ertme išilgėja. Netekus vieno, kelių ar visų dantų, juos būtina atstatyti. Priešingu atveju maistas bus netinkamai kramtomas ir gali sutrikti skrandžio veikla. Be to, laikui bėgant, dėl likusių dantų perkrovimo, pastarieji pradeda klibėti ir juos tenka pašalinti.

Atliekant protezavimą kiekvienu atveju sudaromas individualus gydymo planas, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Visada atsižvelgiame į paciento finansines galimybes, todėl pasiūlome kelis protezavimo variantus. Labai svarbu atstatyti dantų eilių vientisumą ir kramtymo kokybę. To nepadarius, atsiranda blogų pokyčių organizme: virškinamojo trakto sutrikimai dėl nesukramtyto maisto, veido formos pokyčiai (įkritę skruostai, raukšlės aplink burną, išsikišęs smakras ir kt.).

 

Konsultuoja ir gydymą taiko gydytoja odontologė Dalia Marmienė

Konsultuoja ir gydymą taiko gydytojas odontologas Julius Dirsė

Dantų protezavimo būdai

Yra du pagrindiniai dantų protezavimo būdai: dantų protezavimas išimamais ir neišimamais (fiksuotais) protezais. Konkrečių protezų parinkimas priklauso nuo tam tikrų faktorių: burnoje likusių dantų skaičiaus, jų būklės ir paciento finansinių galimybių. Konsultacijos metu išsamiai aptariama paciento dantų būklė ir skirtingi dantų atkūrimo būdai, pacientas supažindinamas su pasirinkto gydymo etapais ir procedūrų trukme. Siekiant optimaliausių rezultatų, sudaromas gydymo planas, pritaikytas individualiai paciento situacijai.

Neišimami dantų protezai

Neišimami (fiksuojami) dantų protezai yra cementuojami ant burnoje esančių dantų arba fiksuojami (t. y. prisukami) prie dantų implantų, naudojant atramas. Neišimami dantų protezai gali būti kelių tipų: vainikėliai, daliniai vainikėliai, venyrai, vainikėliai ir tiltai ant implantų, hibridiniai protezai ant implantų. Svarbiausias neišimamų protezų tikslas – užtikrinti komfortišką paciento savijautą, t. y. pacientas turi jaustis taip, tarsi turėtų savus dantis. Pačių protezų pacientas išsiimti negali.

 Slėnio odontologijos klinika 2

Neišimamų dantų protezų tipai:

 • Implantų protezavimas stiklo keramikos (IPS e.max press) restauracija, cirkonio keramikos restauracija, individualiai sluoksniuotos cirkonio keramikos restauracija.
 • Implantų protezai bedančiams žandikauliams. Fiksuoti hibridiniai implantų protezai.
 • Dantų protezavimas stiklo keramikos (IPS e.max press) restauracija, cirkonio keramikos restauracija, individualiai sluoksniuota stiklo keramikos (IPS e.max press) restauracija, individualiai sluoksniuotos cirkonio keramikos restauracija, cirkonio monolito restauracija.
 • Mikroprotezavimas: estetinis protezavimas laminate (IPS e.max press), bemetalės keramikos įklotu, bemetalės keramikos užklotu.
 • Laikinas dantų protezavimas: laikinu plastikiniu vainikėliu, laikinu frezuotu vainikėliu, laikinu termoplastinės medžiagos vainikėliu, Merilendo tiltu, laikinu vainikėliu ant implanto (prisukamu).

PROTEZAVIMAS ANT IMPLANTŲ. Protezavimas ant implantų gali būti pradedamas tik atlikus implantacijos procedūrą ir audiniams sugijus. Šiuo atveju implantas naudojamas kaip stabili atrama vainikėliui. Vainikėliai ant implantų (taip pat, kaip ir tvirtinami ant nuosavų dantų) gali būti gaminami iš bemetalės keramikos. Labai panaši ir pati gamybos eiga – nuo implanto imamas antspaudas transferiais (pernešėjais), tuomet užsakomos specialios atramos, gaminama ir tvirtinama restauracija (vainikėlis). Jei žandikaulis bedantis, paprastai dantų atstatymas vykdomas hibridiniu protezu, kuris yra fiksuojamas ant 4–6 implantų.

DANTIES VAINIKĖLIS. Danties vainikėlio restauracija atliekama tuomet, kai siekiama atstatyti pažeistą dantį, kuris yra nuskilęs, nusidėvėjęs arba yra likę mažai danties vainiko. Šiuo atveju apgaubiamas visas dantis. Dantų vainikėliai reikalingi, jei norima atstatyti neišsivysčiusių arba nudilusių dantų formą, jei dantyje yra didelės plombos, jei lūžta dalis danties, jei koreguojamas sąkandžio aukštis, jei yra atliktas dantų šaknų gydymas ir restauracija kultiniais įklotais, jei pageidaujama kosmetinio efekto. Vainikėlio gamybai skiriama daug laiko ir jėgų – jis turi nesiskirti nuo natūralių dantų, todėl parenkamas atitinkamas dydis, atspalvis ir forma.

MIKROPROTEZAVIMAS. Jeigu sugedusio danties nebeįmanoma sutaisyti plombuojant – darome viską, kad intervencija būtų kuo mažesnė ir juvelyriškai tiksli. Tai reiškia, kad pirmenybę teikiame ne protezavimui įprastais vainikėliais, bet mikroprotezavimui keramikinėmis laminatėmis, užklotais arba įklotais. Estetinės dantų restauracijos gali būti atliekamos tuomet, jei konservatyvios technikos (estetinis plombavimas, dantų balinimas) neefektyvios arba jų nepakanka atkurti gražią ir funkciškai stabilią šypseną. Dažnai estetinių restauracijų prireikia nusidėvėjusių dantų atstatymui.

PORCELIANO LAMINATĖS. Porceliano laminatė (venyras) – minimaliai invazyvi, estetiška – savo spalva, skaidrumu, forma panaši į natūralų dantį – restauracija. Dantis preparuojamas panašiai kaip ir estetinio plombavimo metu, bet ši restauracija daug patvaresnė, ilgaamžė, nekeičianti spalvos.

DANTŲ UŽKLOTAI. Itin didelius krūminių dantų defektus galima atstatyti užklotais / įklotais – tai aukštos kokybės mikroprotezai iš porceliano, kurie yra įcementuojami į dantį. Svarbiausias šio sprendimo privalumas – daug mažesnis nusidėvėjimas, be to, išvengiama mikroplyšių ir antrinio karieso. Užklotai vertinami dar ir dėl to, kad bėgant metams jie nekeičia savo formos ir spalvos. Tuo tarpu plombos po kelių metų keičia formą (t. y. pradeda trauktis), todėl tarp plombos ir danties atsiranda mikroplyšys, kuris gali lemti danties skilimą ir karieso atsiradimą.

CIRKONIO KERAMIKA. Cirkonio keramikos restauracijos padeda atstatyti estetinę ir kramtymo funkcijas. Šie protezai yra ne tik patogūs, tvirti, tikslūs ir ilgaamžiai, bet, kas yra labai svarbu, – biosuderinami, tinkantys apydančio ir burnos gleivinei. Jeigu metalo keraminių protezų pagrindas – metalas – neskaidrus, tai cirkonio keramikos pagrindas – cirkonio oksidas – yra šviesi, pusiau skaidri ir šviesai laidi medžiaga. Tokie protezai atrodo natūraliai ir estetiškai.

PRESUOTA KERAMIKA. Presuotos keramikos restauracijos taikomos priekinių bei prieškrūminių dantų zonai, kadangi šis būdas puikiai atstato estetinę dantų funkciją. Tokie protezai burnoje tiesiog spindi, nes gaminami iš itin skaidrių, šviesai laidžių medžiagų. Iš presuotos keramikos gaminamos puikiomis estetinėmis savybėmis pasižyminčios priekinių dantų laminatės, taip pat – dantų įklotai bei užklotai.

LAIKINI FIKSUOTI PROTEZAI. Laikini fiksuoti protezai skirti laikinai stabilizuoti protezuojamus dantis, kol gaminami nuolatiniai dantų protezai, tuo pačiu – dalinai atstatyti estetinę ir kramtymo funkcijas. Įprastai, taupant pacientų finansinius išteklius, jie gaminami iš pigesnių medžiagų – laikinam naudojimui skirto plastiko, todėl nėra itin tvirti ar estetiški.

Išimami dantų protezai

Išimamų dantų protezų tipai:

 • Laikina kosmetinė plokštelė (iki 3 dantų).
 • Dalinė plokštelė (4–6 dantų).
 • Pilna plokštelė.
 • Valplasto plokštelė.
 • Plokštelė ant implantų.
 • Išimamas lanko atraminis protezas su užraktais.
 • Lanko atraminis protezas be užraktų.
Slėnio odontologijos klinika 2


Išimami daliniai protezai skirti pacientams, kurie neteko kelių dantų viename ar kitame dantų lanke (apatiniame arba viršutiniame). Estetinė protezų išvaizda yra gana gera, o kaina – santykinai mažesnė. Deja, dėl mažesnio protezų stabilumo, kur kas greičiau dėvisi žandikaulio kaulas. Laikinieji išimami protezai – dažniausiai gaminamas dalinis išimamasis protezas (dalinė plokštelė). Jie taip pat gaminami iš laikinam naudojimui skirtų plastikų ir garnitūrinių dantų.

Rekomendacijos ir patarimai

Užbaigus galutinį dantų protezavimą keramikos protezais, nakties metu rekomenduojame nešioti apsauginę plokštelę (kapą) keramikos skilimų prevencijai.

Siekdami užtikrinti gydymo implantais, bei dantų protezavimo kokybę ir ilgaamžiškumą, suteikiame išsamią informaciją apie protezų priežiūrą, akcentuojame burnos higienos svarbą ir kviečiame reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Konsultacijos ir gydymo plano sudarymo metu pacientams suteikiame išsamią informaciją ir atsakome į visus klausimus apie dantų protezavimą. Primename, kad kiekvienas gydymo atvejis yra individualus ir konkretus dantų protezavimo būdas parenkamas atskirai kiekvienam klientui.