Registracija +370 678 84422 info@slenioklinika.lt T. Kosciuškos g. 26, Vilnius

Periodontologija

Periodontologinis gydymas

Periodonto ligos yra plačiai paplitusi problema, būdinga įvairaus amžiaus pacientams. Laiku atliktas periodontito gydymas padės išvengti rimtų pasekmių ir užkirs kelią ligos plėtimuisi. Negydant periodontito, pirmieji klinikiniai požymiai progresuoja į sunkias ligos stadijas, kurios gali baigtis danties netekimu. Periodontologija reikalauja reguliarios profilaktinės patikros, kadangi pagrindiniai ligos simptomai gali vystytis lėtai ir nekeldami skausmo.

Periodontologinio tyrimo metu audinių būklė tikrinama sistemingai – būtina įvertinti periodonto būklę, atlikti dantenų ir kaulinės kišenės matavimus, padaryti rentgeno nuotraukas. „Slėnio“ odontologijos klinikoje dirba ilgametę patirtį turintys gydytojai periodontologai, kurie diagnozuoja ir gydo periodonto (apydančio) bei burnos gleivinės ligas, nustato periodontito stadijas ir skiria tinkamiausią gydymą.

Kas yra periodontas?

Periodontas – tai dantį laikančių žandikaulio kaule struktūrų, t. y. dantenų, raiščių, kaulo, danties šaknies cemento, visuma. Kiekvienas dantis žandikaulyje išsidėsto duobutėse – alveolėse. Dantį kaule palaiko periodonto raištis, kuris išsidėsto periodonto plyšyje – tarpelyje tarp danties ir kaulo. Periodonto raištis vienu galu įsiskverbia į danties šaknies išorinį sluoksnį – cementą, o kitu – į dantį supantį kaulą. Pati dantį supa dantenos.

Kas sukelia periodonto ligas?

Pagrindinė periodonto ligų priežastis yra dantų apnašas (minkštasis apnašas ir dantų akmenys), kuriame gausu patologinių bakterijų, ardančių periodonto audinius. Be apnašų bakterijų, periodonto ligų išsivystymui svarbūs ir kiti papildomi veiksniai:

 • vietiniai (dantų ėduonis, suirusių dantų šaknys, netaisyklingas sąkandis, dantų griežimas, per aukštai / žemai prisitvirtinę lūpos ar liežuvio pasaitėliai, nekokybiškos plombos ar vainikėlių kraštai ir t. t.), kurie skatina apnašo kaupimąsi burnoje.
 • sisteminiai (endokrininiai sutrikimai, brendimas, nėštumas, menopauzė, mitybos sutrikimai, kraujo ligos, imunodeficitiniai sutrikimai, stresas, rūkymas, paveldimumas), kurie keičia žmogaus imuninės sistemos reaktyvumą.

Kokie požymiai nurodo periodontito vystymąsi?

 • Dantenų paraudimas;
 • dantenų kraujavimas;
 • dantenų nusmukimas ir dantų šaknų apsinuoginimas (vizualiai pailgėja dantys);
 • tarpų tarp dantų atsiradimas dėl kaulo tirpimo;
 • dantų paslankumas ir padėties keitimas;
 • dantų jautrumas į šaltą, karštą, rūgštų maistą;
 • nemalonus kvapas iš burnos.

Dažniausios pasitaikančios periodonto ligos

 • Apnašų sukeltas gingivitas. Tai bakterijų sukeltas uždegimas, apimantis tik dantenas. Gingivitas pasireiškia kraujavimu iš dantenų, blogu burnos kvapu, dantenų paraudimu. Teisingai gydant, simptomai visiškai išnyksta. Negydant dantenų uždegimo, liga progresuoja ir gali išsivystyti į periodontitą, pasireiškiantį periodonto kišenių formavimusi, dantų klibėjimu ir jų netekimu.
 • Lėtinis periodontitas. Tai liga, pažeidžianti visus apydančio audinius. Pirmiausia uždegimas prasideda dantenose, vėliau jam išplitus ir užsitęsus, pažeidžia dantį prilaikantį raištį bei supantį kaulą. Tuomet formuojasi periodonto kišenės, tirpsta alveolės kaulas, formuojasi kauliniai defektai. Ligos progresas lemia dantų atramos netekimą ir klibėjimą, vėliau – iškritimą. Periodontitas pasireiškia dantenų paraudimu, kraujavimu iš dantenų, dantenų atsitraukimu ir dantų šaknų apsinuoginimu, tarpų tarp dantų atsiradimu (dėl kaulo tirpimo), dantų paslankumu ir padėties keitimusi, dantų jautrumu į šaltą, karštą, rūgštų maistą, nemaloniu kvapu iš burnos.

Gingivitas būdingas vaikams ir paaugliams, o suaugusieji, ypač vyresnio amžiaus, paprastai serga sunkesne forma – periodontitu.

 

Pagrindinės periodontito priežastys:

 • Bloga burnos ertmės higiena, t.y. apnašas, konkrementai (akmenys);
 • Nekokybiškos plombos, vainikėliai;
 • Bendriniai susirgimai pvz.: cukrinis diabetas;
 • Rūkymas;
 • Paveldimumas.

Periodonto ligų gydymas.

Gydymo planas sudaromas atsižvelgus į ligą sukėlusias priežastis, surinktą ananmnezę ar atliktą klinikinį bei radiologinį ištyrimą. Periodontologinių ligonių gydymą galima skirstyti į tris etapus:

Pirmas etapas – konservatyvus gydymas. Šis etapas yra svarbiausias ir dažniausiai trunka ilgiausiai. Kadangi dantų apnašų bakterijos yra pagrindiniai periodonto ligų sukėlėjai, todėl pagrindinis periodonto ligų gydymo principas yra pašalinti ar bent sumažinti patologinių mikroorganizmų kiekį burnoje. Tam pasiekti atliekamos šios procedūros: profesionali burnos higiena, periodonto kišenių kiuretažas, pacientas apmokomas kasdieninio taisyklingo dantų valymo. Dantų ir kišenių valymas atliekamas dažniausiai vietinėjė nejautroje naudojant ultragarsinį ir rankinius instrumentus. Jau po pirmojo vizito periodontologė parenka optimalias higienos priemones, paaiškina, kaip teisingai valytis dantis namuose. Šiame etape taip pat būtinos šios procedūros: gydomi ėduonies pažeisti dantys, šalinami blogos prognozės dantys, keičiamos ar koreguojamos nekokybiškos restauracijos ir vainikėliai, gaminami laikini protezai, atliekama paslankių dantų imobilizacija.

Antras etapas – chirurginis periodonto gydymas. Po pradinio (konservatyvaus) gydymo etapo periodonto audiniams reikia kelių savaičių (iki 6-8) gijimo laikotarpio, po kurio yra įvertinamas chirurginio gydymo reikalingumas. Jis atliekamas, kai po konservatyvaus gydymo išlieka gilios, kraujuojančios periodonto kišenės. Periochirurginio gydymo metu atliekama:

 • patologinių periodonto kišenių šalinimas;
 • furkacijų gydymas;
 • alveolės kaulo defektų atkūrimas, naudojant kaulo pakaitalus ir membranas.

Kad gauti gerus gijimo rezultatus yra būtina gera paciento burnos higienos būklė. Jei pacientas blogai valo dantis, chirurginio gydymo rezultatai yra neprognozuojami, todėl jis neatliekamas,kol pacientas neišmoksta tinkamai prižiūrėti savo dantų būklės.

Trečias etapas – palaikomasis periodonto gydymas. Šio gydymo etapo tikslas – išlaikyti esamą periodonto būklę ir išvengti ligos atkryčių.

Palaikomojo gydymo procedūros:

 • įvertinama bendroji sveikatos būklė;
 • pakartotinai tiriamas periodontas;
 • įvertinamas apnašo kontrolės efektyvumas;
 • šalinamos dantų apnašos ir akmenys;
 • primenama asmens burnos ertmės higienos svarba;
 • jei reikia, planuojama ir atliekama periochirurgija.

Priklausomai nuo paciento ligos sunkio bei išplitimo, asmeninės burnos hiegienos, vietinių bei sisteminių rizikos veiksnių, žalingų įpročių buvimo, taikytų gydymo metodų efektyvumo, periodonto ligomis sergantis pacientas kviečiamas kontroliniams vizitamas 1-4 kartus per metus. Veiksmingas ilgalaikis palaikomasis gydymas būtinas, nes dalis periodonto ligų yra lėtinės ir turi polinkį atsinaujinti.

Gingivitu sergančių pacientų gydymas apima tik konservatyvų gydymą, po kurio pacientas visiškai pasveiksta. Tačiau, kad liga nepasikartotų, yra būtinos reguliariai atleikamos profesionalios burnos higienos procedūros.

Lėtiniu periodontitu sergančio paciento gydymas yra kompleksinis. Nesudėtingais atvejais užtenka profesionalios bei geros asmeninės higienos, sudėtingesniais – prireikia gingivektomijos (dantenų apipjovimo) arba lopo operacijos, kurios metu atkeliamas dantenų lopas, išvalomi uždegiminiai audiniai ir dantenos susiuvamos. Esant kauliniams defektams, naudojamos papildomos priemones (kaulo pakaitalai, membranos, augimo faktoriai) jiems atstatyti. Atsitraukus dantenoms gali apsinuoginti dantų šaknys, padidėti dantų jautrumas bei atsidengti protezų kraštai. Šiais ir kitais atvejais atliekamos dantenų krašto korekcijos, jų pastorinimo bei daugelis kitų periodonto plastinės chirurgijos procedūrų. Gydymas priklauso, nuo to, kokia yra periodontologinės ligos stadija. Tik gydytojas periodontologas, įvertinęs paciento periodonto būklę, visus rizikos faktorius ir veiksnius, nusprendžia, kokių gydymo procedūrų reikia periodontologiniam pacientui.

Visais atvejais, norint užtikrinti gydymo rezultatų ilgalaikiškumą, reikalinga nepriekaištinga asmeninė higiena. Todėl periodonto ligų gydymo sėkmė priklauso ne tik nuo gydytojo periodontologo profesionalumo, bet didele dalimi ir nuo paciento supratingumo ir noro bendradarbiauti, neliekant tik pasyviu stebėtoju.

Dantų implantai reikalauja daug kruopštesnės priežiūros negu natūralūs dantys. Netaisyklingai valant protezus ant implantų pradžioje vystosi perimukozitas (dantenų apie implantą uždegimas), kuris vėliau gali pereiti į periimplantitą (kaulo apie implantą uždegimą ir netekimą). Periimplantito gydymo prognozė yra prastesnė negu periodontito.

Periodonto ligos pradedamos gydyti, kai atsiranda liga. Tačiau galima naudoti profilaktines priemones, kurių tikslas – išvengti periodonto ligų ir taip išsaugoti dantis. Neleisti susidaryti apnašoms yra geriausias būdas šiam tikslui įgyvendinti.

Sergant gingivito ir periodontito ligomis būtina kruopščiai valytis dantis, tarpdančius, liežuvį bei masažuoti dantenas kiekvieną dieną. Yra specialių pastų, turinčių savo sudėtyje priešuždegiminių medžiagų, antiseptinių, antibakterinių medžiagų. Dantų šepetėlis turi būti minkštais šereliais. Yra specialūs tarpdančių šepetėliai, juos parenka gydytojas, atsižvelgdamas į tarpdančių dydį. Papildomai po kasdienio dantų valymo dantenų masažavimui bei tarpdančių išvalymui galima naudoti specialius aparatus – burnos irigatorius. Kad pasiekti gerus rezultatus, visas papildomas dantų valymo priemones parinkti ir apmokyti taisyklingo jų naudojimo turi gydytojas periodontologas ar burnos higienistas.

Be to, būtina sugedusius dantis taisyti laiku, protezuoti/atstatyti prarastus dantis. Reguliariai, kaip paskirta gydančio gydytojo, atvykti į profilaktinius vizitus. Sveikas žmogus, gerai prižiūrintis dantis, kartą per metus turėtų atlikti profesionalią burnos higieną. Asmeniui, neturinčiam gerų burnos higienos įpročių, apnašos ir akmenys kaupiasi daug greičiau. Todėl profesionaliąją higieną reikėtų atlikti kas 3-4 mėnesius. Asmuo, sergantis periodonto ligomis, pas profesionalų higienistą ar periodontologą turėtų lankytis ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius.

Dantų apnašų valymo kontrolė. Ją pacientas gali atlikti pats namie. Tam naudojamos specialios dantų apnašas išryškinančios tabletės arba skystis: išsivalius dantis, reikia pakramtyti specialią tabletę, praskalauti burną vandeniu ir tos dantų vietos, kurių kruopščiai neišvalėte, nusispalvins mėlyna ar raudona spalva. Tuomet dar kartą paėmus šepetėlį išvalykite nešvarias vietas. Švarus danties paviršius nenusispalvina, nusidažo tik dantų apnašos.

Konsultuoja ir gydymą taiko gydytoja periodontologė Agnė Razmienė