Registracija +370 678 84422 info@slenioklinika.lt T. Kosciuškos g. 26, Vilnius

Periodontologija

Periodontologinis gydymas

Periodontologija – tai odontologijos sritis, apimanti aplink dantis esančių audinių (dantenų, alveolės kaulo, danties raiščio, cemento) profilaktiką ir gydymą. Vienas iš pagrindinių periodonto audinių uždegimo požymių – dantenų kraujavimas. Lietuvoje periodonto ligos (dar vadinamos parodontoze) labai paplitusios, serga net 95 % vyresnių nei 55 metai pacientų.

Kokias ligas gydo periodontologas?

Gydytojas periodontologas gydo šias periodonto audinių ligas:

  • Gingivitas – tai dantenų uždegimas. Jo metu yra pažeidžiamos dantenos, dėl ko stebimas kraujavimas po valymo, blogas kvapas iš burnos ir dantenų paraudimas. Tinkamai ir laiku gydant dantenų uždegimą galima pasiekti visiško pasveikimo.
  • Periodontitas – tai liga, atsirandanti dėl laiku negydyto gingivito. Periodontitas yra pavojinga infekcija, apimanti dantenas, kietuosius periodonto audinius ir žandikaulio kaulą. Negydomo periodontito komplikacijos – žandikaulio kaulo nykimas ir dantų praradimas.
  • Dantenų recesija – tai dantenų pažeidimas, atsirandantis dėl mechaninės trinties, dirginimo ir kitų veiksnių. Dėl to dantenos atsitraukia nuo dantų, atsidengia danties šaknis ir kaklelis. Ši būsena sukelia dantų jautrumą, skausmą ir atrodo neestetiškai.

Kada reikalingas periodontologinis gydymas?

Periodontologija reikalauja reguliarios profilaktinės patikros, kadangi pagrindiniai periodonto keliamų ligų simptomai gali vystytis lėtai ir nekeldami skausmo. Aplink dantis esantys audiniai yra svarbūs dantų gyvybingumui ir sveikai burnos ertmei. Negydant periodonto ligų, jos gali baigtis dantų netekimu. Šie požymiai rodo, kad jau yra reikalinga periodontologija, jos gydymas ir profilaktika:

  • Dantenų paraudimas;
  • Dantenų kraujavimas;
  • Dantenų nusmukimas ir dantų šaknų apsinuoginimas;
  • Tarpų tarp dantų atsiradimas dėl kaulo tirpimo;
  • Dantų paslankumas ir padėties keitimas;
  • Dantų jautrumas į šaltą, karštą, rūgštų maistą;
  • Nemalonus kvapas iš burnos.

Kas sukelia periodontologines ligas?

Viena pagrindinių priežasčių yra dantų apnašos – minkštosios apnašos ir dantų akmenys. Jose gausu bakterijų, ardančių aplink dantis esančius audinius. Be apnašų ir bakterijų, periodonto ligų išsivystymui svarbūs ir kiti veiksniai:

  • Vietiniai – dantų ėduonis, suirusių dantų šaknys, netaisyklingas sąkandis, dantų griežimas, per aukštai arba per žemai prisitvirtinę lūpos arba liežuvio pasaitėliai, nekokybiškos plombos ar vainikėlių kraštai ir t. t. Visi šie veiksniai skatina apnašų kaupimąsi burnoje.
  • Sisteminiai – endokrininiai sutrikimai, brendimas, nėštumas, menopauzė, mitybos sutrikimai, kraujo ligos, imunodeficitiniai sutrikimai, stresas, rūkymas, paveldimumas. Visi šie veiksniai keičia žmogaus imuninės sistemos reaktyvumą.

Periodontologija: gydymo eiga 

Gydymo planas sudaromas atsižvelgus į ligą sukėlusias priežastis, surinktą informaciją apie ligos istoriją arba atliktus klinikinius bei radiologinius tyrimus. Periodontologija ir jos ligų gydymas gali būti skirstomas į tris etapus:

  • Pirmas etapas – konservatyvus gydymas, kaip profesionali burnos higiena, dantų ir kišenių valymas bei paciento apmokymas tinkamos burnos higienos bei dantų valymo. Taip pat gydomi ėduonies pažeisti dantys, šalinami sugedę dantys, keičiamos arba koreguojamos nekokybiškos restauracijos ir vainikėliai, gaminami laikini protezai, atliekama paslankių dantų imobilizacija.
  • Antras etapas – chirurginis gydymas, atliekamas po konservatyvaus gydymo praėjus iki 6–8 savaičių ir, be abejo, įvertinus, ar jis yra reikalingas. Chirurginis gydymas taikomas tuomet, kai po konservatyvaus gydymo išlieka gilios ir kraujuojančios periodonto kišenės. Norint pasiekti gerų chirurginio gydymo rezultatų, yra būtina gera burnos higiena.
  • Trečias etapas – palaikomasis gydymas, kurio tikslas – palaikyti esamą periodonto būklę bei išvengti ligos atkričių. Palaikomojo gydymo procedūrų metu įvertinama bendra būklė bei apnašų kontrolės efektyvumas, atliekami pakartotiniai tyrimai, šalinamos apnašos ir akmenys, jei reikia, atliekama periochirurgija.

Dantų apnašų valymo kontrolę pacientas atlieka savarankiškai namuose. Tam naudojamos specialios tabletės arba skystis išsivalius dantis, sukramtoma tabletė, praskalaujama vandeniu ir tos dantų vietos, kurios nėra kruopščiai išvalytos, nusispalvina mėlyna ar raudona spalva. Tuomet reikia atlikti pakartotinį dantų valymą.

Dantų implantai reikalauja dar kruopštesnės priežiūros negu natūralūs dantys. Netaisyklingai valant protezus ant implantų vystosi perimukozitas (dantenų aplink implantą uždegimas), kuris vėliau gali pereiti į periimplantitą (kaulo apie implantą uždegimą ir netekimą). Periimplantito gydymo prognozė yra prastesnė negu periodontito.

Periodonto ligomis sergantys kviečiami kontroliniams vizitams 14 kartus per metus. Veiksmingas ilgalaikis palaikomasis gydymas būtinas, nes dalis periodonto ligų yra lėtinės ir turi polinkį atsinaujinti. Visais periodonto ligų atvejais, norint užtikrinti gydymo rezultatų ilgalaikiškumą, reikalinga nepriekaištinga asmeninė burnos higiena. Todėl periodontologija ir jos ligų gydymas sėkmingas yra tuomet, kai jo eigoje aktyviai dalyvauja ir pats pacientas.

 

Slėnio odontologijos klinikoje periodontologija rūpinasi, konsultuoja ir gydymą taiko gydytoja periodontologė Agnė Razmienė.