Registracija +370 678 84422 info@slenioklinika.lt T. Kosciuškos g. 26, Vilnius

Profesionali burnos higiena

Burnos ertmės higiena

Profesionali burnos higiena – tai reguliariai atliekama procedūra, kurios metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos apnašos, atliekamas dantų ir plombų paviršių poliravimas, taikomos modernios gydomųjų preparatų aplikacijos. „Slėnio“ odontologijos klinikos specialistai atlieka profesionalią burnos ertmės higieną, nustato individualias dantų valymo efektyvumo procedūras, padeda išsirinkti dantų priežiūros priemones. Reguliarios burnos higienos procedūros sumažina dantų karieso ir periodonto ligų riziką. Priklausomai nuo dantų būklės ir konkrečios situacijos, profesionali burnos higiena atliekama 1–3 kartus per metus.

Kodėl svarbu rūpintis visapusiška burnos priežiūra?

Daugelis žmonių mano, kad norint tinkamai pasirūpinti savo dantimis užtenka juos reguliariai valytis. Deja, tai nėra tiesa. Visapusiška burnos priežiūra susideda iš dviejų dalių: kasdienės asmeninės higienos ir profesionalios burnos higienos, kurią atlieka gydytojas odontologas.
Dėl prastos arba nepakankamos asmeninės burnos higienos, ant dantų paviršių ima kauptis minkštasis bakterinis apnašas. Laiku neatlikus apnašo pašalinimo darbų, prasideda apnašų mineralizacijos procesai ir minkštasis bakterinis apnašas virsta dantų akmenimis. Apnašų kaupimasis ant dantų gali tapti daugelio ligų priežastimi. Sergant dantų ėduonimi, gingvitu ar periodontitu, juntamas nemalonus kvapas iš burnos, dantys tampa nesveiki, paslankūs, o dantenos pradeda kraujuoti.
Profilaktinio vizito metu gydytojas odontologas padės išsiaiškinti, ar tinkamai prižiūrite dantis ir dantenas, o pastebėjęs dantų ar dantenų ligas, paskirs individualų gydymą.

Kas yra burnos ertmės higiena?

Burnos ertmės higiena – tai profesionali burnos ertmės priežiūra ir dantų apnašų šalinimas, siekiant užkirsti kelią bet kokioms apnašų sukeliamoms ligoms. Tai svarbiausias ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos metodas. Procedūra trunka nuo pusvalandžio iki valandos.
Profesionalios burnos higienos metu, naudojant ultragarsinį skalerį ir rankinius instrumentus, nuo dantų paviršiaus nuvalomas susikaupęs kietasis ir minkštasis apnašas. Pigmentinės dėmės, atsiradusios nuo nikotino, kavos, arbatos ir kitų dažančių produktų, šalinamos specialiu „Air – flow“ aparatu. Juo stipria srove į danties paviršių purškiami su vandens ir oro srove sumaišyti perlų milteliai. Šis metodas ypatingas tuo, kad miltelių dalelės nėra aštrios, todėl nebraižo dantų paviršiaus ir nepažeidžia dantenų, o dantys tampa natūraliai šviesesni. Tai sveika ir gražu!
Prieš atliekant visas kitas odontologijos procedūras (karieso gydymą, protezavimą, periodontologines operacijas, dantų balinimą, ortodontinį gydymą, implantaciją), rekomenduojama atlikti profesionaliąją burnos higieną, kad užtikrintumėte vėliau atliekamų procedūrų kokybę.

Kokios procedūros atliekamos profesionalios burnos higienos metu?

  • Įvertinama dantų, plombų, protezų bei implantų būklė.
  • Atliekamos gydomųjų, dantis stiprinančių bei jautrumą mažinančių preparatų (pavyzdžiui fluoro lako) aplikacijos.
  • Pacientai mokomi teisingos burnos higienos, jiems parenkamos reikiamos burnos priežiūros priemonės: dantų šepetėliai, pastos, skalavimo skysčiai, tarpdančių siūlai, tarpdančių šepetėliai.

 

Konsultuoja ir gydymą taiko burnos higienistė  Gintautė Šimkutė

Profesionalios burnos higienos eiga

Apžiūros metu odontologas įvertina bendrą burnos būklę:

  • nustatomas apnašų kiekis;
  • įvertinama plombų ir protezų būklė;
  • įvertinama periodonto būklė;
  • nustatomas dantų valymo efektyvumas;
  • jei reikalingas, paskiriamas tolimesnis gydymas.
Slėnio odontologijos klinika 2

I etapas Ultragarsiniu skaleriu ir rankiniais instrumentais nuvalomas viršdanteninis ir podanteninis apnašas, mikroorganizmai ir jų išskiriami toksinai. Jei paciento dantys yra jautrūs, procedūrą galima atlikti su nejautra arba su nujautrinančio gelio aplikacija.

Slėnio odontologijos klinika 2

II etapas

Stipria oro, vandens bei sodos miltelių srove greitai ir be skausmo nuvalomas pigmentinis apnašas nuo visų dantų.

Slėnio odontologijos klinika 2

III etapas Pašalinus visus konkrementus ir apnašas, dantys yra poliruojami, naudojant specialius šepetėlius, guminius diskelius ir poliravimo pastą. Tinkamai nupoliruoti dantų paviršiai yra gerokai atsparesni dantų ėduoniui, mažiau kaupiasi akmenų ir apnašų.

 Slėnio odontologijos klinika 2

Rekomendacijos po burnos ertmės higienos procedūros

Atlikus profesionalią burnos higieną, tris valandas neturėtumėte valgyti, gerti (arbatos, kavos, vyno ir pan.), rūkyti. Rekomenduojami apribojimai padės sulėtinti pelikulės (plėvelės), kaupiančios minkštąjį apnašą, susidarymą ir ilgiau išlaikyti švarius dantis. Specialistai primena, kad atlikus procedūrą, kelias dienas galite jausti nemalonius pojūčius: dantų jautrumą temperatūriniams dirgikliams ar dantenų kraujavimą. Po procedūros rekomenduojame dantis valyti vidutinio kietumo arba minkštu šepetėliu, tarpdančius – dantų siūlu, tarpdančių šepetėliais.

Profesionali burnos higiena po protezavimo ant dantų ir implantų

Turintiems protezus ant dantų arba dantų implantų, tinkama burnos higienos procedūra yra sudėtingesnė ir reikalauja ypatingo kruopštumo. Profesionalios burnos higienos metu yra atidžiai nuvalomi protezai ir protezai ant implantų, kadangi, tinkamai nenuvalius apnašų, aplink implantą gali atsirasti uždegimas, kuriam išplitus į gilesnius audinius išsivysto periimplantitas, galintis lemti implanto netekimą. „Slėnio“ odontologijos klinikoje pacientams, turintiems dantų implantus, profesionali burnos higiena atliekama kas 6 mėn., jei reikia – ir dažniau. Kruopšti dantų protezų bei implantų priežiūra yra būtina, norint užtikrinti jų ilgaamžiškumą.

Kaip dažnai reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

  • Sveikas ir dantis gerai prižiūrintis žmogus profesionalią burnos higieną turėtų atlikti 1–2 kartus per metus.
  • Prastai prižiūrintiems dantis, rūkantiems asmenims profesionali burnos higiena turėtų būti atliekama 2–3 kartus per metus, o sergantiems periodonto ligomis – 3–4 kartus.
  • Gydymo metu ortodontiškai profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti kas 1–3 mėn., o turintiems implantų – kas 6 mėn.