Registracija +370 678 84422 info@slenioklinika.lt T. Kosciuškos g. 26, Vilnius

Sąkandžio kėlimas

Sąkandžio kėlimas ir nudilusių dantų gydymas – sudėtinga odontologinė procedūra, reikalaujanti profesionalaus ir kvalifikuoto gydytojų komandos darbo. Netaisyklingas sąkandis dažniausiai siejamas su kreivais dantimis bei neestetiška išvaizda. Tačiau tai – ne vienintelės problemos, kurias gali sukelti šis sutrikimas.

Kodėl reikalingas sąkandžio kėlimas?

Sužemėjus sąkandžio aukščiui, prarandamas taisyklingas sukandimas – žandikaulio kelias kramtymo metu pakinta, be to, pasikeitus trajektorijai, atsiranda šalutinių poveikių, jaučiamų žandikaulio sąnaryje bei dantų srityje.

Ilgai negydomas netaisyklingas sąkandis gali sukelti tokias pasekmes, kaip:

 • Žandikaulio sąnarių pažeidimai – pacientui gali būti sunku kramtyti, o dėl per didelės apkrovos nukenčia žandikaulio sąnariai. Gali pasireikšti ir apatinio žandikaulio smilkininio sąnario patologija – traškėjimas, ūžimas ausyse ar sąnario smilkinio srityje jaučiamas skausmas.
 • Įvairaus pobūdžio skausmai – kaklo, nugaros ir/arba galvos. Netaisyklingas sąkandis taip pat daro įtaką laikysenai ir veido asimetrijai.
 • Pasunkėjęs kvėpavimas – gali būti sunku kvėpuoti per nosį, varginti knarkimas ir prasta miego kokybė.
 • Nerišli kalba – netaisyklingas sąkandis susijęs su prastesne artikuliacija, todėl paciento kalba gali būti sutrikusi ar nelabai aiški.
 • Dažnesni apsilankymai odontologijos klinikoje – netaisyklingas sąkandis apsunkina higieninę dantų priežiūrą, todėl lankytis odontologijos klinikoje gali tekti gerokai dažniau.
 • Nudilę dantys – atsiradusi nuolatinė trintis tarp dantų lemia greitesnį jų dilimą bei dažnesnius dantų nuskilimus.

Kodėl pacientus kamuoja nudilę dantys?

 • Dėl negydyto netaisyklingo sąkandžio. Ilgą laiką kramtant tarp dantų atsiranda per didelė trintis ir jie pradeda dilti.
 • Dėl keleto ar daugiau dantų šalinimo be atstatymo. Tai lemia dantų lanko deformacijas, blogina kramtymo kokybę, o esantiems sveikiems dantims tenka per didelis krūvis. Tokiu atveju ne tik dyla dantys, bet ir sąkandžio kėlimas į natūralią poziciją tampa itin sudėtingas.
 • Dėl netaisyklingai plombuotų ar protezuotų daugumos dantų. Tai lemia pernelyg didelį krūvį likusiems dantims ir paskatina greitesnį jų dilimą.
 • Dėl bruksizmo, kitaip vadinamo dantų griežimo. Pacientai „nugriežia“ emalę nuo dantų paviršiaus ir jie pradeda dilti.
 • Dėl dantų struktūros įgimto silpnumo. Tai lemia ankstyvą dantų emalės sluoksnio netekimą, dantų dilimą bei sąkandžio žemėjimą.
 • Dėl refliukso. Įvairūs sutrikimai, sukeliantys refliuksą, neigiamai veikia dantų audinius ir emalę – dėl to gali pradėti varginti nudilę dantys.
 • Dėl amžiaus. Tai taip pat yra viena iš priežasčių, skatinančių dantų dilimą.

Nudilusių dantų gydymas ir sąkandžio kėlimas

Kai kuriais atvejais nudilę dantys gali būti atstatomi tik stabilizuojant sąkandį – pakeliant sąkandžio aukštį ir atstatant dantų anatominę formą. Nudilusių dantų gydymas ir tuo pačiu sumažėjusio sąkandžio aukščio atstatymas atliekamas įvertinus bendrą dantų būklę ir sudarius individualų gydymo planą.

Pacientams, kuriems turi būti atliekamas ortodontinis gydymas breketais, nudilę dantys atstatomi prieš breketų dėjimą. Tačiau, šiuo atveju, dantys nesuvedami į patogų sukandimą, nes jis yra tvarkomas ortodontinio gydymo metu. Jei ortodontinis gydymas nereikalingas, nudilę dantys ir sąkandis atstatomi:

 • Protezavimu – gali būti naudojami vainikėliai, mikroprotezai – įklotai ir užklotai arba laminatės. Krūminių dantų srityje beveik visada tenka atlikti mikroprotezavimą, kadangi plombos greitai trupa, neatlaikydamos kramtymo krūvio.
 • Plombavimu – gali būti naudojamas tiesioginis plombavimas arba atstatoma pagal pavaškavimą laboratorijoje ir pagamintą specialų gidą, kurio pagalba plombomis atstatomi dantų kandamieji ir kramtomieji paviršiai. Priekiniai apatiniai nudilę dantys ir jų kandamieji paviršiai atstatomi estetinio plombavimo pagalba. Siekiant estetiško rezultato, priekiniai viršutiniai dantys dažniausiai atstatomi laminatėmis arba bemetalės keramikos restauracija.
 • Kombinuotai – naudojant tiek protezavimo, tiek plombavimo technikas.

„Slėnio“ odontologijos klinikoje sąkandžio kėlimą ir nudilusių dantų gydymą atlieka gydytoja odontologė Dalia Marmienė.